Nowakowie z poddasza

z Grodu Kraka

28 Luty
0Comments

Oskary 2005 rozdane

Po raz 77. w Los Angeles przyznano nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Najwięcej statuetek odebrali twórcy obrazu „Aviator”. Filmem roku został jednak dramat „Za wszelką cenę”. Oscara zdobył również Polak – Jan A.P. Kaczmarek!
Najnowszy film Martina Scorsese nominowany był do Oscara w 11 kategoriach. Jego głównym rywalem był dramat Clinta Eastwooda „Za wszelką cenę”, nominowany w siedmiu kategoriach. Film Scorsese’a dostał ostatecznie pięć nagród, a obraz Eastwooda zakończył wieczór z czterema Oscarami. Produkcja dostała nagrody w najważniejszych kategoriach – głównej i za reżyserię.

Nagrodę za najlepszą rolę kobiecą odebrała faworytka konkursu – Hilary Swank, która w obrazie „Za wszelką cenę” wcieliła się w postać kelnerki pragnącej zostać zawodowym bokserem. To druga nagroda Akademii w dorobku Swank. Sześć lat temu aktorka otrzymała wyróżnienie za rolę w dramacie „Nie czas na łzy”. W męskiej kategorii również wygrał faworyt – Jamie Foxx, który wcielił się w postać Raya Charlesa.

Bez niespodzianek obyło się także w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca. Statuetkę odebrała Cate Blanchett za udział w produckji „Aviator”, w której wcieliła się w postać Katharine Hepburn. Za najlepszą drugoplanową rolą męską uznano kreację Morgana Freemana w filmie „Za wszelka cenę”.

Oscarem w tym roku odebrał również Polak – Jan A.P. Kaczmarek – kompozytor muzyki do filmu „Marzyciel”. Twórca wiedział, że należy do faworytów w swojej kategorii. Nie był jednak pewien zwycięstwa. Jego rywalami byli bowiem John Williams, który w swoim życiu zdobył już 5 Oscarów i 43 nominacje oraz John Debney, który skomponował muzykę do „Pasji”. Gdy ogłoszono, że jest zwycięzcą, na twarzy Kaczmarka pojawił się uśmiech. Kompozytor ucałował żonę i wyszedł na scenę. Dziękował twórcom filmu oraz współpracującym z nim muzykom ze Stanów Zjednoczonych i Polski. Kaczmarek napisał muzykę do filmu „Marzyciel”, który opowiada o życiu Jamesa Barrie, autora książki o Piotrusiu Panu. W filmie wystąpiły takie sławy jak Johny Deep, Kate Winslet i Dustin Hoffman. „Marzyciel” był nominowany aż w 5 kategoriach, ale Oscar, którego zdobył Kaczmarek, jest dopiero pierwszy.

Niestety nie powiodło się polskim dokumentalistom – Hannie Polak i Andrzejowi Celińskiemu, którzy byli nominowani za krótkometrażówkę „Dzieci z Leningradzkiego”, traktującą o życiu bezdomnych dzieci na moskiewskich dworcach. Oscara w tej kategorii odebrali twórcy produkcji „Mighty Times: The Children’s March”. Film opowiada o wydarzeniach z 1963 roku, kiedy to grupa dzieci z Birmingham (stan Alabama) ucierpiała w wyniku segregacji rasowej, którą wprowadzono w ich miejscowości przy użyciu m.in. psów i armatek wodnych.

Najlepszym filmem nieanglojęzycznym Akademicy wybrali hiszpański obraz „W stronę morza”. Produkcja jest historią Ramona Sampedro, który przez 30 lat walczył o… śmierć. Sparaliżowany po wypadku, mimo że otoczony miłością, chciał umrzeć. Latami ubiegał się o zgodę na przerwanie cierpień. W końcu zdecydował się na popełnienie samobójstwa. Film Alejandro Amenábara uważany był za faworyta w tej kategorii.

Oscara w kategorii najlepszej piosenki odebrał Jorge Drexler za utwór „Al Otro Lado Del Río” z „Dzienników motocyklowych”. To wyjątkowe wydarzenie, bowiem to pierwsza kompozycja w języku hiszpańskim, która otrzymała nominację do nagrody Akademii.

Za najlepszy dokument ubiegłego roku Akademicy uznali obraz „Born Into Brothels”, który przedstawia losy prostytutek i dzieci w Kalkucie. W kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego wygrał brytyjski obraz „Wasp”, który zdobył również Złotego Smoka w czasie ubiegłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmu Krótkometrażowego.

Oscara za całokształt twórczości otrzymał 80-letni Sidney Lumet, reżyser takich filmów, jak „Dwunastu gniewnych ludzi” i „Werdykt”. Honorowego Oscara twórcy wręczył Al Pacino, z którym artysta spotkał się na planie produkcji „Pieskie popołudnie” i „Serpico”.

Tegoroczna ceremonia wręczenia Oscarów znacznie różniła się od poprzednich. Nominowani w niektórych kategoriach wychodzili na scenę, gdzie wyczytywano zwycięzcę. Inni odbierali statuetkę na widowni. Twórców nominowanych za kostiumy przedstawiała animowana postać z filmu „Iniemamocni” – projektantka Edna.

Warto zaznaczyć, że tegoroczną uroczystość wręczenia Oscarów prezes Akademii Frank Pierson zadedykował amerykańskim żołnierzom, walczącym na różnych frontach.

Prowadzący uroczystość Chris Rock dowiódł natomiast, że nominowane w tym roku filmy nie trafiają do masowej widowni. Rock zaprezentował zgromadzonym w Kodak Theatre sondę uliczną, w której przeciętnym Amerykanom nic nie mówiły takie tytuły, jak „Aviator”, „Za wszelką cenę” czy „Marzyciel”. Ulubionym filmem rozmówców Chrisa Rocka okazały się głupawa komedia „White Chicks”.

Oto pełna lista nagrodzonych:
Najlepszy film: „Za wszelką cenę”
Najlepszy aktor: Jamie Foxx – „Ray”
Najlepszy aktor drugoplanowy: Morgan Freeman – „Za wszelką cenę”
Najlepsza aktorka: Hilary Swank – „Za wszelką cenę”
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Cate Blanchett – „Aviator”
Najlepszy film animowany: „Iniemamocni”
Najlepsza reżyseria: Clint Eastwood – „Za wszelką cenę”
Najlepsze zdjęcia: „Aviator”- Robert Richardson
Najlepszy scenariusz adaptowany: „Bezdroża” – Alexander Payne i Jim Taylor
Najlepszy scenariusz oryginalny: „Zakochany bez pamięci” – Charlie Kaufman, Michel Gondry i Pierre Bismuth
Najlepszy film zagraniczny: „W stronę morza”
Najlepszy film dokumentalny: „Born Into Brothels”
Najlepszy montaż: „Aviator” – Thelma Schoonmaker
Najlepsza muzyka: „Marzyciel” – Jan A.P. Kaczmarek
Najlepsza piosenka: „Al Otro Lado Del Río” – „Dzienniki motocyklowe”
Najlepsza charakteryzacja: „Lemony Snicket i seria niefortunnych zdarzeń” – Valli O’Reilly i Mitchell Stone
Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz: „Aviator” – Dante Ferretti (scenografia) Francesca Lo Schiavo (dekoracja wnętrz)
Najlepsze kostiumy: „Aviator” – Sandy Powell
Najlepsze efekty specjalne: „Spider-Man 2” – John Dykstra, Scott Stokdyk, Anthony LaMolinara i John Frazier
Najlepszy montaż dźwięku: „Iniemamocni” – Michael Silvers i Randy Thom
Najlepszy dźwięk: „Ray” – Scott Millan, Greg Orloff, Bob Beemer i Steve Cantamessa
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: „Mighty Times: The Children’s March”
Najlepszy animowany film krótkometrażowy: „Ryan”
Najlepszy aktorski film krótkometrażowy: „Wasp”

 
No comments

Place your comment

Please fill your data and comment below.
Name
Email
Website
Your comment